Przypadki w których szczególnie warto zainwestować w fizjoterapię

fizjoterapia

Wizyta u fizjoterapeuty kojarzy się najczęściej z rehabilitacją po wypadku lub urazie. Jest jednak wiele innych powodów, dla których warto odwiedzić tego specjalistę. Dokuczają ci częste bóle głowy, pleców, a może potrzebujesz wsparcia w kontrolowaniu cukrzycy? Sprawdź, w jakich przypadkach konsultacja fizjoterapeuty może się okazać dobrym rozwiązaniem.

Kontuzje i nadwyrężenia

Istnieje wiele różnych sytuacji, w których fizjoterapeuta może poprawić jakość Twojego życia. Nie ważne czy doznałeś lekkiej kontuzji, uległeś poważnemu wypadkowi, nadwyrężyłeś nadgarstek czy odczuwasz uporczywy ból szyi spowodowany długim patrzeniem w telefon lub komputer. W każdym z tych przypadków fizjoterapia może pomóc Ci zmniejszyć dolegliwości i powrócić do pełnej sprawności. 

Niektóre z typowych urazów leczonych przez fizjoterapeutów to:

  • skręcenie więzadła (np. skręcona kostka),
  • napięcia mięśni,
  • zapalenie lub obrzęk ścięgna,
  • ból pleców.

Im szybciej zgłosisz się do specjalisty i ustalisz plan leczenia, tym lepiej. Dzięki temu możesz zapobiec przekształceniu się urazu w przewlekły problem.

Po operacji

Operacja, nawet jeśli jest zaplanowana, jest formą urazu ciała. Po wykonanym zabiegu najprawdopodobniej będziesz potrzebować pomocy, aby wrócić do dawnej sprawności lub w cięższych przypadkach nauczyć się poruszać na nowo. 

Fizjoterapia po zabiegu może Ci pomóc:

  • przyspieszyć proces gojenia,
  • odzyskać siły i sprawność,
  • zmniejszyć ogólny poziom bólu po zabiegu,
  • zminimalizować tworzenie się blizny,
  • poruszać się z coraz większą łatwością.

Badania wykazały, że rozpoczęcie fizjoterapii jeszcze przed operacją pozytywnie wpływa wyniki rehabilitacji już po niej.

Rehabilitacja

Rehabilitacja to nic innego jak wzmocnienie lub przywrócenie sprawności i jakości życia. Fizjoterapeuta może pomóc Ci po różnych zdarzeniach zdrowotnych. Dzięki wspólnym ćwiczeniom możesz odbudować siłę mięśni, znaleźć inne, zdrowsze sposoby na wykonywanie pewnych czynności czy nauczyć się lepszego funkcjonowania z niepełnosprawnością.

Funkcjonowanie z chorobą przewlekłą i bólem

Niektórzy fizjoterapeuci specjalizują się we wsparciu osób z chorobami serca, płuc i otyłością, a także w leczeniu bólu i dysfunkcji dna miednicy. 

Cierpiący na cukrzycę typu 2 mogą odnieść wiele korzyści z fizjoterapii, jak choćby poprawa kondycji i zmniejszenie wagi, co potencjalnie zmniejsza ich zapotrzebowanie na leki oraz obniża ryzyko chorób serca i udaru mózgu. 

Fizjoterapia może pomóc w zmniejszeniu bólu dzięki aktywności fizycznej wybranej specjalnie dla twojego stanu zdrowia. Zamiast maskować ból, fizjoterapia wyleczy go za pomocą odpowiedniego ruchu i opieki praktycznej. Twój fizjoterapeuta może również nauczyć Cię, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia twojej przypadłości.

Innym obszarem zainteresowania fizjoterapii jest pomoc w leczeniu schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane. Czasami najgorszym lekiem przepisywanym po zdiagnozowaniu choroby jest „leżenie w łóżku”. W przypadku fizjoterapii ruch — to bez wątpienia zdrowie.